Najlepsza kapusta z grochem, przepis na jedną z dwunastu wigilijnych potraw. To proste i smaczne danie z przepisu Babci, obowiązkowo gości u nas w domu na Wigilii.

kapusta z grochem

Kapusta z grochem na Wigilię

Mimo dyspensy, nasza Kolacja Wigilijna pozostała postna. To bardzo piękna tradycja i uważam, że trzeba ją pielęgnować. Jeśli w Wigilię spożywasz mięso, możesz dodatkowo do grochu z kapustą dodać skwarki z boczku lub słoniny.

Kapusta z grochem to również relacyjny dodatek do dań mięsnych, nie tylko w Święta!

kapusta z grochem

Tradycyjna kapusta z grochem

Choć groch z kapustą to danie trochę przyćmione przez inne potrawy wigilijne, sadzę że jest godne uwagi. Kapusta z grochem, przepis Babci, bez którego nie wyobrażam sobie Kolacji Wigilijnej.

Aby zrobić groch z kapustą możesz użyć grochu w połówkach tak jak ja lub całego. Ważne żeby zamoczyć groch na noc. Teoretycznie grochu w polówkach nie trzeba moczyć tak długo, ja jednak zawsze moczę. Groch w połówkach gotuje się znacznie krócej niż ten cały.

Oprócz kapusty z grochem obowiązkowo na wigilijnym stole gości Sałatka śledziowa z jabłkiem, kluski z makiem.

Polecam Ci też przepis na Śledzie po kaszubsku, Śledzie pod pierzynką, Śledzie z suszonymi pomidorami i cebulą.

Ten przepis został uwzględniony w blogu Wydawnictwa Twinkl pod tytułem „Przepisy świąteczne na Boże Narodzenie

Zapraszam na przepis!

kapusta z grochem

Kapusta z grochem przepis

Skkładniki

  • kapusta kiszona 500 g
  • groch połówki lub cały 300 g
  • ziele angielskie 3 kulki
  • liść laurowy 2 szt.
  • cebula 2 szt.
  • cukier 1 łyżeczka
  • olej rzepakowy 4-5 łyżek
  • kminek cały 1/2 łyżeczki
  • sól
  • pieprz

Kapusta z grochem, jak zrobić?

Groch zalej około 1 l wody i odstaw na całą noc, dzięki czemu zmięknie i spęcznieje.

Na drugi dzień przepłucz groch, zalej 1/2 litrem zimnej wody i gotuj na wolnym ogniu, do momentu aż zacznie się rozpadać. Na początku gotowania grochu powstanie piana, zbierz ją.

W między czasie przygotuj kapustę kiszoną. Używam własnej kiszonej kapusty, nigdy jej nie płuczę. Jeśli twoja kapusta jest bardzo kwaśna możesz ją przepłukać. Kapustę posiekaj, przełóż do garnka, dodaj liść laurowy, ziele oraz kminek. Zalej około 3/4 szklanki wody i gotuj na wolnym ogniu około 30 minut.

Cebulę obierz, umyj i drobno posiekaj. Podsmaż na oleju na zloty kolor, dodaj cukier, dokładnie wymieszaj. Smaż do momentu, aż cebula się zarumieni. Następnie przełóż do garnka z kapustą.

3/4 grochu rozgnieć widelcem, resztę pozostaw w całości. Dodaj do kapusty. Duś pod lekko uchylonym przykryciem na wolnym ogniu około 30 minut. Co jakiś czas mieszaj, aby się nie przypaliło. W razie potrzeby podlej niewielką ilością wody, lecz u mnie nie było to konieczne.

Na koniec dopraw solą i pieprzem do smaku. Gdyby groch z kapustą wydawał Ci się zbyt suchy, możesz skropić go olejem.

Życzę smacznego!

Napisz komentarz