jak co roku zebraliśmy sporo jabłek z naszego sadu. Dlatego dziś na blogu przepis na domowy mus jabłkowy. Obowiązkowo robimy go co roku. Najlepszym oraz najszybszym sposobem na wykorzystanie sporej ilości jabłek jest zrobienie z nich musu jabłkowego, a dodatkowo możesz wykorzystać również brzydsze jabłka, wystarczy, że odetniesz uszkodzoną część.

mus jabłkowy

Mus z jabłek, jak zagęścić? Przepis jest bardzo prosty. Nie znam prostszego sposobu na przechowanie jabłek. Wystarczy, że jabłka obierzesz ze skorki, usuniesz gniazda nasienne i pokroisz. Pokrojone jabłka dusisz do momentu uzyskania pożądanej konsystencji. Czas gotowania jabłek może się różnić, w zależności od ich gatunku. Te twardsze gotuje się dłużej, a bardziej kruche krócej. Podobnie jest z ilością użytego cukru. Z tym przepisem poradzi sobie każdy.

Taki mus jabłkowy możesz przechowywać przez wiele miesięcy, oczywiście w chłodnym miejscu.

Mus jabłkowy na zimę.

Mus jabłkowy do czego? To pyszne przypomnienie lata zimą. Podobnie jak jabłka prażone. Oba te przetwory możesz wykorzystać do zrobienia znakomitych deserów. Świetnie sprawdzają się do szarlotek pieczonych np. szarlotka szwedzka, jak i tych na zimno- jabłecznik bez pieczenia.

Mus z jabłek na zimę doprawiam wyłącznie cukrem, natomiast w sieci spotkać można przepisy na aromatyczny mus jabłkowy z cynamonem, gałką muszkatołową, kardamonem i zielem angielskim. Czy są dobre? Nie wiem. Od lat robię mój sprawdzony przepis na mus jabłkowy.

Jak pasteryzować mus z jabłek? Pamiętaj aby słoiki oraz nakrętki których użyjesz były czyste, suche oraz nie były uszkodzone. Słoiki z musem jabłkowym pasteryzuj około 20 minut. Czas pasteryzacji liczony jest oczywiście od momentu zagotowania wody. Mus jabłkowy jak zrobić?

Zapraszam na przepis!

mus jabłkowy

Mus jabłkowy. Przepis.

Składniki.

  • jabłka około 2 kg
  • cytryna 1 szt
  • woda około 1/2 szklanki
  • cynamon (opcjonalnie)
  • cukier (opcjonalnie)

Wykonanie.

Do garnka z grubym dnem dodaj wodę.

Jabłka dokładnie umyj, obierz ze skórki oraz usuń gniazda nasienne. Pokrój plasterki lub w kostkę, jak uważasz 🙂 . Umieść na małym ogniu i zagotuj. Dodaj sok z cytryny. Gotuj na wolnym ogniu przez około 45 minut( w zależności od rodzaju jabłek czas gotowania może się wydłużyć lub skrócić), lub do momentu gdy jabłka zaczną się rozpadać a nadmiar płynu odparuje. Mieszaj regularnie. Po ugotowaniu jabłka rozgnieć tłuczkiem do ziemniaków lub zmiksuj blenderem, aby uzyskać gładką konsystencję.

W razie potrzeby, gdyby mus wydal Ci się zbyt kwaśny dodaj cukier do smaku.

Gorący mus jabłkowy przełóż do wyparzonych słoiczków. Następnie wytrzyj gwint i mocno zakręć.

Na dnie większego garnka umieść ściereczkę. Ułóż słoiczki, zalej wodą na 3/4 wysokości słoików. Pasteryzuj około 20 minut.

Po tym czasie sprawdź czy słoiki są dobrze dokręcone. Ułóż dnem do góry i pozostaw do przestygnięcia. Koniecznie sprawdź czy słoiki są dobrze zawekowane. w prawidłowo zawekowanych słoikach zakrętka będzie wklęsła.

Życzę smacznego!

mus jabłkowy

Napisz komentarz