Przepis babci na domowe ogórki konserwowe. Świetny dodatek do grilla, obiadu, sałatek, jajek faszerowanych czy też sosów. Bardzo szybki przepis oraz proste wykonanie! Takie domowe ogórki konserwowe są wiele smaczniejsze jak te ze sklepu! Jeśli masz nadmiar ogórków, to polecam Ci ten przepis!

Ogórki konserwowe z octem.

Najlepszy oraz sprawdzony przepis na ogórki konserwowe w occie z dodatkiem marchewki, cebuli oraz kilku przypraw. Takie domowe przetwory to również świetny sposób na spędzenie czasu w gronie rodzinnym. My przetwory co roku robimy tradycyjnie razem. Oprócz ogórków konserwowych oczywiście w naszej domowej spiżarni nie może zabraknąć sałatka z ogórków i papryki na zimę, sałatka z ogórków na zimę oraz buraczki do słoików.

Najważniejszym składnikiem w tej potrawie są ogórki, więc koniecznie kup je w sprawdzonym źródle. Nie powinny być mocno nawożone, ponieważ takie ogórki po prostu nie wyjdą. Najlepiej oczywiście sprawdzą się takie z domowego ogródka.

Ogórki konserwowe. Zalewa.

Ogórki konserwowe zalewa gorąca czy zimna? Jak zrobić zalewę? Ile Kucharek tyle teorii 🙂 Gorąca, zimna lub letnia. Natomiast ja,aby zrobić ogórki w zalewie słodko-kwaśnej rozpoczynam od przygotowania zalewy. Następnie odstawiam do przestygnięcia. Nigdy nie zalewam ogórków konserwowych gorącą wodą. Do ogórków konserwowych w moim przypadku najlepiej sprawdzają się słoiki o pojemności 1 l lub 0,5 l.

Ogórki konserwowe, jak pasteryzować? Pasteryzacja ogórków w zalewie octowej jest banalnie prosta. Jednak musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Słoiki oraz zakrętki powinny być takiej samej wielkości oraz z taką samą ilością zaczepów czyli 4 lub 6. Zakrętki nie mogą być zardzewiałe oraz uszkodzone. Pamiętaj również, że zakrętki tak jak i słoiki powinny być sterylne, dlatego wyparz je wątkiem. Ogórki konserwowe ile gotować? Czas gotowania zależy od wielkości ogórków czyli 5-8 minut. Ogórki konserwowe jaka sól? Oczywiście sól do przetworów, czyli naturalna kamienna niejodowana. Jak zrobić ogórki w zalewie octowej?

Zapraszam na przepis!

ogórki konserwowe

Ogórki konserwowe.

Składniki.

Szklanka ma pojemność 250 ml.

  • ogórki 2 kg
  • marchew 1 -2 mniejsze sztuki
  • cebula 2 mniejsze szt.
  • korzeń chrzanu kawałek
  • koper wraz z baldachimami 3-4 gałązki
  • czosnek 3-4 ząbki
  • gorczyca po 1/2 łyżeczki na słoik

Zalewa

  • woda 2 litry
  • ocet 1,5 -2 szklanki
  • cukier 3/4 szklanki
  • sól do przetworów 2 łyżki
  • liść laurowy 10 sztuk
  • ziele angielskie 10 kulek
  • pieprz ziarnisty 10 kulek

Ogórki konserwowe. Przepis.

Ogórki w zalewie octowej. Jak zrobić?

Przygotowanie rozpocznij od zrobienia zalewy. W większym garnku zagotuj wodę wraz z liśćmi laurowymi, pieprzem i zielem angielskim. Następnie dodaj cukier oraz sól. Gotuj około 15 minut na koniec dodaj ocet. Jeśli wolisz ostrzejsze ogórki możesz dodatkowo dodać 1/2 szklanki octu. Najlepiej spróbuj zalewę czy Ci odpowiada. Natomiast dla mnie proporcje podane wyżej są idealne. Gotową zalewę odstaw do wystudzenia.

Dokładnie umyj ogórki . Ogórki powinny być jędrne oraz bez żadnych uszkodzeń. Marchewkę, cebulkę i czosnek pokrój w pasterki.

Na spód wyparzonych słoiczkach wsyp po 1/2 łyżeczki gorczycy. Następnie dodaj po kilka plasterków, marchewki, czosnku , cebulki oraz kawałek chrzanu i koper. Następnie ułóż ogórki.

Ogórki powinny być ułożone dość ścisło. Zalej zalewą, rozdzielając przyprawy i dobrze zakręć słoiki.

Słoiki z ogórkami umieść w garnku, zalej woda na około 3/4 wysokości. Pasteryzuj 5- 8 minut. W zależności od wielkości ogórków. Czas liczony od momentu zagotowania wody. Po tym czasie wyjmij z wody i gorące słoiki obróć dnem do góry. Pozostaw do wystudzenia.

Na koniec sprawdź czy słoiki są prawidłowo zawekowane.

Życzę smacznego!

ogórki konserwowe

Napisz komentarz