Jak zrobić najlepsze ogórki małosolne na szybko? Mój sprawdzony, rodzinny przepis jest bardzo prosty! Ogórki małosolne z tego przepisu wychodzą zawsze pyszne oraz idealnie chrupiące. Możesz je przygotować w słoiku lub też w kamionce. To najlepszy dodatek do obiadu, grilla lub też kanapek. Takie pyszne ogórki małosolne zajadamy też na lekką przekąskę.

Najlepsze ogórki małosolne.

Przepis na ogórki małosolne jest prosty, natomiast musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. W tym wpisie dowiesz się m. in. jak zrobić ogórki małosolne żeby były twarde, ile oraz jaka sól będzie najlepsza, gdzie je trzymać oraz jak układać. Zacznijmy więc od początku. Najlepsze do zrobienia ogórków małosolnych będą ogórki z naszego ogródka, które nie są pryskane oraz nawożone. Jeśli użyjesz nawożonych ogórków, mogą wyjść miękkie lub zrobi się z nich papka. Jeśli nie masz swoich ogórków, kup je w sprawdzonym źródle np. u zaufanego gospodarza. Ogórki mogą być też puste w środku, dzieje się tak przez gazy, które powstają podczas kiśnięcia. Aby tego uniknąć warto każdego ogórka nakłuć na głębokość około 1 cm za pomocą wykałaczki bądź igły.

Do zrobienia ogórków małosolnych najlepsza jest sól kamienna. Nie zaleca się używać soli jodowanej, morskiej lub himalajskiej. Ogórki małosolne przechowuj w ciepłym miejscu (w odróżnieniu od ogórków kiszonych, ponieważ te powinny być przechowywane w ciemnym oraz chłodnym miejscu). Miejsce powinno być ciepłe, natomiast nie nasłonecznione. Ogórki układaj w słoiku, lub kamionce dość blisko siebie, bardzo ściśle. Użyj ogórków mniejszych, lub średniej wielkości. Najlepiej aby były mniej więcej tego samego rozmiaru, dzięki czemu wygodniej będzie Ci układać je w słoiku 🙂

Zapraszam na przepis!

ogórki małosolne

Ogórki małosolne. Przepis.

Do ogórków małosolnych nie używam liścia laurowego oraz ziela anielskiego. W niektórych przepisach w sieci można spotkać taki zestaw. Dostosuj wybór do własnych upodobań. Do przygotowania ogórków małosolnych używam wyłącznie soli, kopru, chrzanu oraz jego liści. W przygotowaniu ogórków małosolnych zasada jest bardzo prosta. Wszystko układasz bardzo ściśle, pomiędzy ogórki dodajesz koper, ząbki czosnku, korzeń chrzanu oraz liście. Następnie zalewasz gorącą wodą, przegotowaną wodą. Na 1 litr wody potrzebujesz 1 czubatą łyżkę soli kamiennej. Przygotować możesz dowolną ilość ogórków, ważne jest aby zachować odpowiednie proporcje soli oraz wody. W przepisie wykorzystałam duży 5 litrowy słoik. Przed przygotowaniem ogórki gruntowe moczę zawsze około 2 godziny w zimnej wodzie.

Ogórki małosolne.

Składniki.

  • ogórki gruntowe około 2 kg
  • kwiat kopru
  • chrzan korzeń 1 szt. około 10 cm
  • chrzan liście 3-4 szt.
  • czosnek 1/2 główki
  • woda
  • sól kamienna 1 czubata łyżka na 1 litr wody

Ogórki małosolne.

wykonanie.

Wybierz ogórki mniej więcej tej samej wielkości. Ogórki gruntowe umyj pozbądź się ewentualnych resztek kwiatów. Następnie zalej zimną wodą i pozostaw na około 2 godziny. Przygotuj resztę składników. obierz korzeń chrzanu, umyj czosnek, koper oraz liście chrzanu.

ogórki małosolne

Czyste ogórki możesz przebić wykałaczką od strony kwiatu a następnie układaj ściśle w wcześniej wyparzonym słoiku lub kamionce. W wolne przestrzenie włóż ząbki czosnku, koper, chrzan oraz liście chrzanu. W gorącej wodzie rozpuść sól kamienną zachowując odpowiednie proporcje 1 czubata łyżka soli na 1 litr wody. Ogórki powinny być całkowicie zanurzone w osolonej wodzie. Następnie zakręć słoik, lub ogórki przykryj talerzykiem jeśli używasz kamionki. Odstaw w ciepłe oraz zacienione miejsce. Ogórki są gotowe po 2 dniach. Należy je spożyć w ciągu 2-7 dni, ponieważ po tym czasie masz już kiszone ogórki 🙂

ogórki małosolne

Życzę smacznego!

ogórki małosolne

Polecam Ci: tzatziki, ogórki z marchewką.

Napisz komentarz