Wigilijne pierogi z kapustą i grzybami, sprawdzony przepis Babci. Zdecydowanie najbardziej wyczekiwane przeze mnie danie. Tradycyjnie pierogi nadziewane kiszoną kapustą oraz suszonymi grzybami leśnymi.

pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami suszonymi

Nie wyobrażam sobie Kolacji Wigilijnej bez barszczu czerwonego. Oprócz tego tradycyjnego dania obowiązkowo pojawić się musi Kapusta z grzybami oraz Kapusta z grochem. W naszym domu Wigilia pozostała bezmięsna.

Pierogi z kapustą i grzybami to zdecydowanie moje ulubione, zawsze czekam na nie z niecierpliwością.

Do zrobienia farszu na pierogi używam wyłącznie grzybów leśnych suszonych. Ale doskonale sprawdzą się również mrożone. A co zrobić gdy nie masz grzybów leśnych? W tym roku grzybów zebrałam bardzo mało, ponieważ sezon był dość kiepski, przynajmniej u mnie. Jeśli nie masz grzybów, spokojnie możesz użyć pieczarek, sprawdzą się doskonale. Wystarczy, że pokroisz je drobno, podsmażysz na patelni i wymieszasz z obgotowaną kapustą. Farsz na pierogi możesz zarówno bardzo drobno posiekać jak i zmielić w maszynce do mięsa. Co kto lubi 🙂 Farsz na pierogi z kapustą i grzybami można również dodatkowo doprawić pieprzem ziołowym i majerankiem. Nigdy nie płuczę kapusty. Jeśli masz bardzo kwaśną kapustę, możesz ją dodatkowo wypłukać.

Pierogi z kapustą i grzybami, przepis Babci jest bardzo prosty! Jak je zrobić?

Zapraszam na przepis!

Pierogi z kapustą i grzybami-przepis

Składniki

  • mąka pszenna 500 g
  • sól 1/2 łyżeczki
  • woda gorąca około 1 szklanka, tyle ile zbierze mąka
  • olej 2-3 łyżki

Oraz farsz

  • kapusta kiszona 500 g
  • grzyby suszone 1/2 słoika litrowego
  • suszone śliwki 3-4 szt.
  • cebula spora 1 szt.
  • liście laurowe 3 szt
  • ziele angielskie 3 szt.
  • cukier 1 łyżka
  • pieprz
  • sól
  • olej 5 łyżek

Pierogi z kapustą i grzybami, jak zrobić?

Grzyby zalej dwoma szklankami gorącej wody i odstaw na około 30 minut, aby napęczniały. Kapustę posiekaj, umieść w rondelku dodaj około 1/3 szklanki wody. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie, duś na wolnym ogniu około 10 minut. Następnie dodaj posiekane grzyby, śliwki oraz wywar z grzybów. Duś około 30 minut.

Cebulę posiekaj, podsmaż na oleju na złoty kolor i dodaj do reszty składników. Na suchej patelni podgrzej cukier, do momentu aż będzie płynny. Dodaj do reszty składników. Dodaj pieprz i duś jeszcze około 1 godzinę. Co jakiś czas mieszaj, aby się nie przypaliło. Po tym czasie ostaw w chłodne miejsce do wystudzenia. Farsz dusze jeszcze 20-30 minut przez kolejne dwa dni. Dzięki temu nadmiar płynu odparuje. Taki trzykrotnie gotowany farsz jest dużo bardziej aromatyczny, smaki doskonale łączą się ze sobą. Jeśli farsz nie będzie wystarczająco suchy, musisz go odparować. Na koniec wyjmij liście laurowe i ziele angielskie i w razie potrzeby dopraw solą do smaku. Pozostaw do wystudzenia.

A teraz ciasto na pierogi 🙂

Mąkę wymieszaj z solą i umieść na stolnicy, dodaj olej i dodawaj stopniowo wodę. Trudno określić ile dokładnie wody będzie potrzebne, ponieważ każda mąka inaczej chłonie. Może to być 1 szklanka lub trochę więcej.

Ciasto powinno być gładkie i elastyczne. Do wyrobienia ciasta możesz też użyć robota kuchennego. Gotowe ciasto przykryj ręcznikiem i odstaw na 30 minut, aby odpoczęło.

Następnie ciasto rozwałkuj cienko na oprószonym mąką blacie i wycinaj krążki. Nakładaj niewielką ilość farszu i zlep dobrze brzegi. Układaj na oprószonym mąką blacie, lub ręczniku. Gotuj partiami w osolonej wodzie, bez przykrycia 2-3 minuty od momentu wypłynięcia. Wyciągaj łyżką cedzakową i układaj na talerzach w odstępach. Skrop olejem i umieść w naczyniu.

Pierogi z kapustą i grzybami świetnie smakują z podsmażoną na rumiany kolor cebulką.

pierogi z kapustą i grzybami

Życzę smacznego!

pierogi z kapustą i grzybami

Napisz komentarz