Domowy przecier pomidorowy na zimę, przepis który obowiązkowo robię co roku z pomidorów z ogródka. Przygotowanie domowego sosu pomidorowego jest bardzo proste, lecz dosyć pracochłonne. Teraz gdy mamy pomidorów pod dostatkiem, warto korzystać z okazji i robić zapasy na zimę. Nie ma nic lepszego jak sos lub zupa pomidorowa z dodatkiem domowej passaty pomidorowej. Polecam mój przepis, który stosuje od lat i sprawdza mi się co roku.

przecier pomidorowy

Przecier pomidorowy na zimę do słoików.

Przecier pomidorowy na zimę do słoika, lub tez passata pomidorowa jest najliczniejszym przetworem jaki robię u siebie w domu. Używam słoików różnych wielkości. Do zrobienia przecieru sprawdza się każdy rodzaj pomidorów, natomiast najlepsze pomidory na domową passatę będą te mięsiste, które które mają mniej wody oraz pestek. Oprócz przecieru z pomidorów w mojej spiżarni obowiązkowo musi znaleźć się ketchup z cukinii, ogórki konserwowe, kapusta czerwona do słoików.

Sierpień i wrzesień to idealna pora na przetwory z pomidorów, bo jest ich wtedy najwięcej. Jeżeli nie masz swoich pomidorów kup w sprawdzonym źródle, np. na targu. Takie pomidory będą na pewno smaczniejsze i zdrowsze od tych z marketu.

Na początku możesz sparzyć pomidory i pozbyć się skórek, one są zbędne w przetworach. Jeśli przeszkadzają Ci pestki domowy przecier możesz dodatkowo przecisnąć przez sito. Domowa passata pomidorowa, przepis to kilka składników, czyli pomidory, sól oraz cukier. Dodatkowo możesz dodać również czosnek oraz ulubione zioła. Passata pomidorowa z ziołami to rewelacyjny dodatek do sosów.

Przecier z pomidorów.

Jak zrobić przecier pomidorowy na zimę do słoików? To bardzo prosty, wystarczy sparzyć pomidory, pokroić w kostkę i gotować do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji. Jeśli wolisz gesty przecier pomidorowy, musisz gotować go nieco dłużej. Gorący przecier przekładasz do słoiczków i pasteryzujesz.

Przecier pomidorowy jak pasteryzować? Pamiętaj aby słoiki oraz nakrętki były czyste, wyparzone oraz suche. Nie powinny być uszkodzone lub zardzewiałe. Pamiętaj również aby zwrócić uwagę na ilość zaczepów (4 lub 6) . Słoiki z przecierem pasteryzuj około 15 minut. Pamiętaj aby po wystudzeniu sprawdzić czy słoiki są prawidłowo zawekowane. W prawidłowo zawekowanym słoiku nakrętka będzie wklęsła. Jak zrobić przecier z pomidorów?

Zapraszam na przepis!

przecier pomidorowy

Przecier pomidorowy na zimę.

Składniki.

  • pomidory 2 kg
  • cukier 1 łyżka
  • sól do smaku

Przecier pomidorowy na zimę. Przepis.

Pomidory dokładnie umyj a następnie lekko ponacinaj i sparz wrzątkiem. Usuń skórkę. Pokrój w kostkę i przełóż na sito, dzięki czemu stracą nadmiar wody. Pomidory przełóż do garnka z grubym dnem i gotuj na średniej mocy palnika, przez około 20 minut, lub do momentu gdy pomidory lekko odparują i się rozpadną. Co jakiś czas mieszaj. Następnie przeciśnij przez sito.

Dodaj sól do smaku oraz cukier. Gotuj ponownie do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Co jakiś czas mieszaj. Jeśli chcesz całkowicie pozbyć się pestek, przecier ponownie przetrzyj przez sito.

Gorący przecier pomidorowy przełóż do wyparzonych słoików i dobrze zakręć nakrętkę.

Na dnie garnka umieść ściereczkę, ułóż słoiki, zagotuj a następne zmniejsz moc palnika. Słoiki pasteryzuj około 15 minut. Następnie wyjmij z wody i odwróć do góry dnem i zostaw do całkowitego wystudzenia. Koniecznie sprawdź czy są prawidłowo zawekowane.

przecier pomidorowy

Życzę smacznego!

przecier pomidorowy

Napisz komentarz