Śledzie po kaszubsku, przepis na tradycyjne danie, które przygotowuję obowiązkowo z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Ale i nie tylko, ponieważ robi się je bardzo szybko. Ta sałatka śledziowa świetnie sprawdza się też na inne większe okazje.

śledzie po kaszubsku

Matiasy po kaszubsku

Mimo tego, że ryby jem raczej niechętnie, to akurat śledzie smakują mi praktycznie pod każdą postacią. A najbardziej te z sosem pomidorowym.

Śledzie po kaszubsku to prosta, tradycyjna kuchnia regionalna.

Kaszubi to mniejszość etniczna, różniąca się od Polaków językiem i kulturą. Zamieszkują tereny wybrzeża Morza Bałtyckiego, oraz posiadają swój własny język (dialekt) i tradycje.
Chyba najbardziej znanym Kaszubem jest polski polityk, Donald Tusk 🙂 .

Marynowane śledzie po kaszubsku

Danie proste, natomiast dość łatwo je zepsuć, dlatego koniecznie wybierz bardzo dobrej jakości śledzie z solanki. Jest to jedno z tych dań, które musi się przegryźć. Śledzie po kaszubsku najlepiej zrób z wyprzedzeniem.

Ile mogą stać śledzie po kaszubsku? Śledzie przechowuj w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku lub słoiku przez około 2 tygodnie. Matiasy po kaszubsku z rodzynkami czy śliwkami? Co kto lubi. Nie lubię rodzinek, dlatego używam śliwek. 🙂

Przepis na śledzie po kaszubsku z octem czy bez? I teraz odwieczne pytanie, czy śledzie moczyć w zalewie octowej? I tak i nie! Jak kto woli. Ja nie moczę. To już kwestia gustu. Polecam wypróbować oba przepisy na śledzie po kaszubsku. Poniżej opiszę dokładnie jak zrobić zalewę octową do śledzi.

Sprawdź również inne przepisy na śledzie: Śledzie z suszonymi pomidorami i cebulą, Śledzie pod pierzynką, Sałatka śledziowa z jabłkiem.

Śledzie po kaszubsku-przepis

składniki

  • filety śledziowe 500 g
  • cebula duża 3 szt.
  • śliwki suszone 5-6 szt. lub rodzynki
  • gorczyca 1/2 łyżeczki
  • cukier 2 łyżki
  • liść laurowy 3 szt.
  • ziele angielskie 3 szt.
  • koncentrat pomidorowy 4 łyżki
  • ocet 4 łyżki
  • olej rzepakowy 4 łyżki
  • majeranek 1 łyżeczka
  • sól
  • pieprz

Śledzie po kaszubsku, jak zrobić?

Jeśli śledzie są bardzo słone, zamocz je w zimnej wodzie przez około 3-4 godziny, wymieniając wodę kilka razy. Następnie osusz ręcznikiem papierowym i pokrój w paski.

Cebulę obierz, umyj, a następnie pokrój w cienkie pióra. Śliwki posiekaj. Cebulkę podsmaż na oleju, do momentu, aż będzie miękka, ale nie rumiana. Następnie dodaj cukier, śliwki oraz ocet. Dodaj ziele angielskie, liście laurowe, gorczycę, otarty w dłoniach majeranek oraz koncentrat pomidorowy. Dokładnie wymieszaj. Duś jeszcze chwilę, na koniec odstaw do wystudzenia. W razie potrzeby dopraw solą oraz pieprzem do smaku. Tylko pamiętaj, że dojdą jeszcze lekko słone śledzie.

Na koniec wymieszaj śledzie z resztą podsmażonych składników. Przełóż do pojemnika, zamknij szczelnie i umieść w lodówce na całą noc.

Jak już wyżej pisałam, nie moczę śledzi w zalewie octowej, jednak jeśli chcesz, możesz to zrobić. Wystarczy, że zagotujesz 300 ml wody, 150 ml octu spirytusowego, 3 łyżki cukru, 3 liście laurowe i 3 kulki ziela angielskiego. Zalewę zostawiasz do wystudzenia. Następnie w tej zalewie moczysz śledzie przez 24 godziny. Jednak jeśli użyjesz takich śledzi, nie dodawaj już octu do sosu pomidorowego.

śledzie po kaszubsku

Życzę smacznego!

śledzie po kaszubsku

Napisz komentarz