Sprawdzony przepis na wigilijny kompot z suszu. Jeden z łatwiejszych przepisów, które robię na Kolację Wigilijną. Bardzo szybki w wykonaniu. Ten kompot z suszonych owoców jest tak smaczny, a oczywiście najlepiej smakuje właśnie w Wigilię.

Kompot z suszu

Kompot wigilijny

Kompot z suszu, właściwości ma dość sporo. Dzięki zawartości śliwek ma sporo błonnika oraz żelaza. Jak wiadomo, błonnik reguluje trawienie. Więc taki kompot będzie wręcz wskazany. Zwłaszcza że potrawy wigilijne są dość ciężkostrawne. Ile gotować kompot z suszu? W zasadzie wystarczy mu około 30 minut. Jeśli kompot wyda Ci się dość mocny, możesz rozcieńczyć go wodą. Owoców nigdy nie wyrzucam, jem je jako deser. Przed podaniem kompot wigilijny możesz przecedzić, lub też nie. To już kwestia indywidualna.

Będąc małym dzieckiem, pamiętam, jak Babcia suszyła owoce na sznurku. Sznurek wisiał przy kaflowym piecu. Zapach suszonych tak owoców był niesamowity. Do dziś go pamiętam. Robiąc ten kompot z suszu, wracam myślami do czasów dzieciństwa i wakacji u Babci.

Oczywiście taki domowy susz będzie najlepszy, zwłaszcza jeśli owoce masz z sadu. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić kompot z suszu gotowego.

Zawsze wybieram owoce suszone, ponieważ wędzone nie smakują mi. Ale to już kwestia indywidualna. Jeśli lubisz wędzony posmak, możesz spokojnie użyć takich wędzonych owoców.

Sprawdź też inne przepisy wigilijne: Kapusta z grochem, Kapusta z grzybami, Pierogi z kapustą i grzybami.

Zapraszam na przepis!

Kompot z suszu- przepis

Składniki

  • śliwki suszone 200 g
  • jabłka suszone 300 g
  • gruszki suszone 200 g
  • rodzynki garść
  • żurawina suszona garść
  • cynamon 1/4 -1/2 łyżeczki
  • goździki 5 szt.
  • cukier brązowy lub miód do smaku
  • skórka z 1/2 pomarańczy ( tylko pomarańczowa część bez białej błonki)

Jak zrobić kompot wigilijny z suszu?

Owoce suszone przepłucz zimną wodą, a następnie przełóż do większego garnka, zalej około 1,5 litrem wody i odstaw na całą noc. Owce dość mocno nasiąkną, dlatego dolej więcej wody tak około 1,5 l. Dodaj cynamon, goździki oraz skórkę pomarańczową i zagotuj.

Gotuj pod przykryciem na wolnym ogniu przez około 30 minut, lub krócej jeśli owoce będą się rozpadać. Na koniec w razie potrzeby dodaj cukier. Odstaw do wystudzenia. Jeśli chcesz, zamiast cukru użyć miodu, dodaj go dopiero po wystudzeniu kompotu.

Jeśli kompot wyda Ci się zbyt intensywny, możesz dodatkowo rozcieńczyć go wodą. Moim zdaniem najlepiej smakuje dobrze schłodzony, ale możesz śmiało podawać też na ciepło.

Ile wcześniej gotować kompot z suszu? Kompot wigilijny gotuję zawsze dzień wcześniej, jednak w lodówce wytrzyma spokojnie 2-3 dni.

Kompot z suszu

Wesołych Świąt!

Kompot z suszu

Napisz komentarz