Prosty przepis na oryginalny langosz węgierski. Pyszna przekąska smażona na głębokim tłuszczu! To proste danie kuchni węgierskiej, które u nas w Polsce można często spotkać na jarmarkach świątecznych, imprezach plenerowych czy festiwalach kulinarnych. Aby zrobić ten chrupiący węgierski placek potrzebujesz tylko kilku podstawowych składników, zapewne masz je w swojej kuchni! Więc warto wybrać się w kulinarną podróż na Węgry :). Langosz przepis oryginalny, może się różnić w zależności od regionu lub tradycji rodzinnych. Jedni twierdzą, że ten właściwy to właśnie langosz ziemniakami.

Langosz z czym podawać

Chrupiące zewnątrz i miękkie w środku węgierskie langosze jak podawać? Doskonale smakują langosze z sosem czosnkowym, sosem pomidorowym, posiekaną szyną, żółtym serem. Świetnie smakuje też langosz na słodko np. z cukrem i śmietaną, ulubionym dżemem lub owocami. Mój ulubiony to langosz ze śmietaną i serem. A sos do langosza to tylko kilka składników, czyli śmietana, świeży czosnek oraz sól i pieprz do smaku. Langosz jak smakuje? Dzięki temu, że smażony na głębokim tłuszczu, prawdziwy langosz węgierski jest chrupiący zewnątrz i miękki w środku. Ostateczny smak zależny jest od dodatków.

Koniecznie sprawdź też inne przepisy na blogu!

Zapraszam na przepis!

Langosz węgierski

Langosz przepis

Składniki

  • woda letnia 1 niepełna szklanka,
  • mleko letnie 1/2 szklanki,
  • mąka około 500 gramów , plus dodatkowa ilość do podsypania blatu,
  • drożdże 20 gramów
  • cukier 1/2 łyżeczki
  • sól 1 i 1/2 łyżeczki
  • olej 1 łyżka, plus około 1/2 litra do smażenia.

Do podania:

  • śmietana kwaśna około 400 gramów,
  • sól i pieprz do smaku,
  • czosnek 2 ząbki lub więcej,
  • ulubiony ser żółty około 150 gramów.

Wykonanie

Do małej miseczki rozkrusz świeże drożdże , dodaj cukier oraz letnie mleko. dokładnie wymieszaj. Przykryj czystą ściereczką, a następnie odstaw w ciepłe miejsce na około 10 minut.

Do misy miksera przesiej mąkę, dodaj olej, sól, wodę oraz rozczyn z drożdży. Wyrabiaj do momentu, aż ciasto będzie elastyczne. W razie potrzeby dodaj odrobinę mąki. Wyrobione ciasto przykryj czystą ściereczką, a następnie odstaw w ciepłe miejsce na około 1 godzinę do wyrośnięcia.

Wyrośnięte ciasto na langosze przełóż na oprószony mąką blat, a następnie podziel na 8 równych części. Jeden placek powinien ważyć około 110 gramów.

Dłonie oprósz mąką lub olejem , dzięki temu ciasto nie będzie się kleić. Formuj płaskie placki o średnicy 15-20 cm. Jak na pizzę. Staraj się nie przerywać ciasta. Placki układaj na oprószony mąką blat. Przykryj ściereczką i pozostaw na około 10 minut do wyrośnięcia.

Do śmietany dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, dopraw solą i pieprzem do smaku. Ser zetrzyj na tarce.

Na dużej patelni rozgrzej olej do temperatury 180 stopni. Jeśli nie masz termometru, warto wykonać próbę ciasta. Wrzuć kawałek ciasta na rozgrzany olej. Jeśli ciasto wypłynie i zacznie się rumienić to znaczy, że olej jest gotowy do smażenia. Langosze smaż z obu stron na złoty kolor, na średniej mocy palnika. Po usmażeniu przełóż na ręcznik papierowy, aby ociekły z nadmiaru tłuszczu.

Langosze najlepiej smakują podane na gorąco, dlatego podawaj je zaraz po przygotowaniu! Przed podaniem langosze posmaruj sosem i posyp tartym serem. Możesz dodać również świeży szczypiorek.

Prawdziwy langosz węgierski

Życzę smacznego!

Napisz komentarz